Nájdite letenky s najlepšou cenou

Gruzínsko Vardzia

Ubytovanie Gruzínsko Vardzia


Gruzínsko je fascinujúca krajina, plná histórie a krásnej prírody. Medzi najkrajšie a najzaujímavejšie miesta, ktoré určite stojí za návštevu, patrí aj Vardzia – staroveký kláštor vytesaný do skaly.

Vardzia sa nachádza na juhu Gruzínska, v údolí rieky Mtkvari, a je jedným z najznámejších historických pamiatok v krajine. Tento kláštor bol vybudovaný v 12. storočí kráľovnou Tamara, a slúžil ako dôležité náboženské a kultúrne centrum. Hlavným dôvodom vzniku tohto komplexu bolo ochránenie obyvateľov pred inváziou a útokmi zo strany Mongolov.

Vardzia je jedinečné miesto, v ktorom sa nachádza približne 600 vytesaných skalných miestností a jaskýň. V niektorých z týchto miestností sa nachádzajú kostoly so zaujímavými freskami a ikonami, ktoré sú ukážkou gruzínskeho umenia. Kláštor mal v minulosti aj vlastné kúpele a vodné zdroje, čo ho robí o to fascinujúcejším.

Jedinečným zážitkom pri návšteve Vardzie je samotná cesta k kláštoru. Cesta vedie pozdĺž rieky Mtkvari a ponúka nádherné výhľady na okolitú krajinu. Z výhľadových bodov môžete obdivovať údolie rieky, hory a zelené lúky.

Po príchode k Vardzii budete ohromení veľkoleposťou a krásou tohto historického miesta. Prechádzka medzi skalnými chodbami a miestnosťami vám umožní sa vrátiť v čase a predstaviť si, aký život tu kedysi prebiehal. Okrem prehliadky kláštora môžete využiť aj možnosti turistiky v okolí. Vo Vardzii sa nachádza aj informačné centrum, kde vám radi poskytnú bližšie informácie o možnostiach výletov a turistiky v tejto oblasti.

Ak sa rozhodnete stráviť v Gruzínsku niekoľko dní, ubytovanie priamo vo Vardzii je ideálnou voľbou. Existuje niekoľko hotelov a penziónov v blízkosti kláštora, ktoré vám poskytnú pohodlné a útulné ubytovanie. Môžete si tak vychutnať atmosféru Vardzie aj po zatmavení, keď väčšina turistov už opustí toto miesto a ostane iba málo ľudí.

Návšteva Vardzie je nezabudnuteľným zážitkom pre každého, kto sa zaujíma o históriu, kultúru a krásy prírody. Toto miesto vás vtiahne do svojej atmosféry a nechá vás s pocitom, že ste prežili niečo jedinečné. Takže ak sa vyberiete na cestu do Gruzínska, nezabudnite okrem iných známych miest navštíviť aj Vardziu – skvostný kláštor vytesaný do skaly.


Letenka Gruzínsko Vardzia


Letenka Gruzínsko-Vardzia: Pokoj v historickom skalnom monastieri

Ak hľadáte miesto, kde sa môžete pokochať krásou divokej prírody a zároveň spoznať fascinujúcu históriu Gruzínska, Vardzia by mohla byť tou správnou voľbou. Skalné monastierne komplex nachádzajúci sa v povodí rieky Kuri bola postavený v 12. storočí a je dokonalým miestom pre návštevu nielen pre kresťanských pútnikov, ale pre každého, kto sa zaujíma o historiu a kultúru.

Vardzia, ktorého názov sa stal súčasťou každodenného gruzínskeho jazyka v spojení s pohanským bohom Velesom, sa nachádza v južnej časti Gruzínska, neďaleko hranice s Tureckom. A aby ste sa tam dostali, budete potrebovať letenku!

Gruzínska letecká spoločnosť Georgian Airways ponúka lety medzi Tbilisi a Batumi, najväčším gruzínskym prístaviskom na Čiernom mori. Z Batumi potom môžete pokračovať do mesta Akhaltsikhe, kde sa nachádza jediná železničná stanica v regióne a môžete využiť služby miestneho taxíka, aby ste sa dostali do Vardzie.

Cesta autom z Tbilisi do Vardzie vám bude trvať približne 4-5 hodiny a na ceste sa môžete tešiť na nádherné výhľady na Kaukazské hory, ktoré lemovajú cestu. Je to však pomerne dlhá a namáhavá cesta, takže letenka predstavuje rýchlejšie a pohodlnejšie riešenie.

Jednoduchý spôsob, ako si zakúpiť letenku Gruzínsko-Vardzia, je cez on-line cestovnú kanceláriu alebo priamo od leteckej spoločnosti. Ceny sa líšia v závislosti od mesiaca a dňa týždňa a dôrazne odporúčam, aby ste si kúpili letenku akejkoľvek spoločnosti vopred.

Vardzia je súčasťou zoznamu svetového dedičstva UNESCO, a nielenže sa môžete tešiť na nádherné prírodne scenérie a historické pamiatky, ale môžete sa tiež bohatnúť na kultúru gruzínskeho ľudu. V blízkosti monastiera sa nachádza aj množstvo kaviarní a reštaurácií, ktoré ponúkajú najlepšie jedlá a nápoje z miestnych prírodných zdrojov.

Takže, či už sa rozhodnete pre pohodlnú cestu letom, alebo radšej zvolíte cestovanie autom, Vardzia určite stojí za návštevu. To je miesto, kde môžete nájsť pokoj a oázu v zhone moderného sveta a prejsť sa po historickom mieste, ktoré sa stalo svedkom mnohých bojov a obchodov na tejto časti Európy.


Najčastejšie otázky a odpovede Gruzínsko Vardzia


1. Čo je Vardzia?

Vardzia je historický kláštor a jaskynné mesto v Gruzínsku. Nachádza sa na juhu krajiny, v oblasti Samtskhe-Javakheti, blízko dediny Aspindza.

2. Ako sa môžem dostať do Vardzie?

Najjednoduchší spôsob, ako sa dostať do Vardzie, je cestovať autom. Z hlavného mesta Tbilisi je to asi 250 km a cesta trvá približne 4-5 hodín. Je tiež možné využiť verejnú dopravu, ako sú autobusy, ktoré premávajú z Tbilisi a Batumi do blízkej dediny Aspindza.

3. Je potrebné mať vízum na návštevu Vardzie?

Áno, ak ste občanom krajiny, ktorá potrebuje víza na vstup do Gruzínska, budete potrebovať vízum aj na návštevu Vardzie. Pre viac informácií sa poraďte s miestnym konzulátom Gruzínska.

4. Aká je vstupná cena do Vardzie?

Vstupné do Vardzie je pre verejnosť bezplatné, alebo sa môže vyberať symbolický poplatok za vstup.

5. Ako dlho trvá prehliadka Vardzie?

Prehliadka Vardzie zvyčajne trvá približne 1-2 hodiny, ale môžete si sami určiť čas, ak sa budete chcieť viac ponoriť do histórie a preskúmať jaskyne, kostoly a iné objekty.

6. Existujú v okolí Vardzie ubytovacie možnosti?

Áno, v okolí Vardzie sú dostupné rôzne ubytovacie možnosti vrátane hotelov, penziónov a súkromných apartmánov. Väčšina turistických ubytovacích zariadení sa nachádza v blízkej dedine Aspindza.

7. Aké ďalšie atrakcie sa nachádzajú v blízkosti Vardzie?

V blízkosti Vardzie sú ďalšie zaujímavé miesta, ako napríklad maštale Rabati, hrad Khertvisi, prírodné kúpele Abastumani a ďalšie krásne prírodné scenérie a historické pamiatky.

8. Kedy je najlepší čas na návštevu Vardzie?

Najlepším časom na návštevu Vardzie je známe počasie a nie príliš horúce letné mesiace. Jarná a jeseň sú obzvlášť pekné obdobia v roku, keď je počasie príjemné a príroda je plná kvitnúcich plôch a zelene.


Dovolenka Gruzínsko Vardzia


Gruzínsko je krajina, ktorá ponúka nádhernú prírodu, bohatú históriu a fascinujúcu kultúru. Jedným z najobľúbenejších turistických miest v Gruzínsku je Vardzia, úchvatný kláštor vytesaný do skaly v južnej časti krajiny. Táto dovolenka je ideálna pre tých, ktorí sa radi ponoria do histórie a majú radi prírodu.

Vardzia je jedným z najväčších a najznámejších kamenných komplexov v Gruzínsku. Bol postavený v 12. storočí kráľovnou Tamara na obranu proti mongolským inváziám. Komplex pozostáva z vyrezaných domov, kostolov a iných sakrálnych miest, ktoré úchvatne zapadajú do okolitej horskej krajiny. Táto pamiatka UNESCO je sídlom pre viac ako 200 jaskýň a chrámov, ktoré sa rozprestierajú na ploche 900 metrov.

Pri prechádzke po Vardzii sa môžete stratiť v jej tajomných chodbách a obdivovať zaujímavé fresky a ikony, ktoré žiaria farbami aj po stáročiach. Vy sa budete cítiť, akoby ste sa presunuli späť v čase a preplavili sa históriou Gruzínska. Vardzia je príležitosťou skúmať starobylé mešity, si obzrieť zachované knihy a artefakty z minulosti a zároveň si vychutnávať nádherné výhľady na okolitú prírodu.

Vardzia sa nachádza v údolí rieky Mtkvari, čo znamená, že má aj príležitosť ponúknuť návštevníkom skvelé outdoorové aktivity. Pokiaľ ste milovníkmi turistiky, okolité hory ponúkajú množstvo trekov a výhľadov, kde si môžete vychutnať jedinečné panorámy. V blízkosti sa nachádza aj malé jazero, kde si môžete oddýchnuť a vychutnať si klímu a pohodu miestnych obyvateľov.

Pre tých z vás, ktorí si chcú vyskúšať miestnu kuchyňu, Vardzia môže byť skvostom. Miestne jedlá sú známe svojou jednoduchosťou a prírodnými ingredienciami. Je tu množstvo reštaurácií a kaviarní, kde si môžete vychutnať tradičné jedlá, napríklad chacha (tradičný gruzínsky liehovina) alebo chinkali (gruzínske knedle plnené mäsom alebo syrom).

Vardzia je pravým rajom pre archeológov, milovníkov histórie a prírodných krás. Táto dovolenka vás nechá bez slov, ale s množstvom zážitkov a spomienok. Gruzínsko Vardzia je miesto, ktoré stojí za to vidieť a bude vám prinášať potešenie a obdiv v každom kroku.


Počasie Gruzínsko Vardzia


Gruzínska Vardzia je jedno z najkrajších miest v Gruzínsku, položené v historickom regióne Samtskhe-Javakheti. Táto historická lokalita, známa aj ako Vardzia's Cave City, je významným turistickým cieľom a atrakciou pre návštevníkov z celého sveta.

Ak je niečo, čo Gruzínsko Vardzia robí unikátnym a jedinečným, je to jeho fascinujúce počasie. Toto miesto, ktoré je obklopené krásnymi hrebeňmi Kavkazských vrchov, má zemepisné podmienky, ktoré charakterizuje rozmanité klima.

Väčšinu roka sa v oblasti Gruzínskeho Vardzia nachádza kontinentálny vlhký typ klimatického podnebia. Roky sú tu teplé, s miernymi zimami a horúcimi letami. Priemerná teplota v lete sa pohybuje okolo 25 °C a v zime klesá na približne 0 °C.

Jeden z najkrajších aspektov počasia v Gruzínskom Vardzia je jeho slnečná expozícia. Toto miesto je známe pre svoje množstvo slnečných dní v priebehu roka, čo je ideálne pre návštevníkov, ktorí si chcú vychutnať prírodu a hodinové prehliadky tejto malebnej oblasti.

Vardzia tiež ponúka dokonalé podmienky pre turistické aktivity a vonkajšie dobrodružstvá. V lete môžete využívať množstvo turistických chodníkov, ktoré vás prevedú fascinujúcimi stredovekými kláštormi a jeskyniami. Gruzínsko Vardzia je tiež známe svojimi bohatými geologickými formáciami, vrátane vápencových skal, hlbokých kaňonov a zelených údolí, ktoré umocňujú krásu tohto miesta.

Aj keď je Gruzínsko Vardzia známe pre svoje slnečné počasie, všetci sa občas stretávame s dažďom. Vzhľadom na svoju polohu a geografické podmienky je oblasť známa pre občasné dažde, najmä v jarnej a jesennej sezóne. Tieto dažde však prispievajú k zelenému a kvitnúcemu prostrediu, ktoré ďalej zdôrazňuje krásu tohto miesta.

Celkovo je počasie v Gruzínskom Vardzia príjemné a mierne. Bez ohľadu na ročný čas môžete očakávať širokú škálu teplôt a slnečných dní, čo vám umožní optimálne využiť váš pobyt v tejto prekrásnej lokalite.

Gruzínsko Vardzia je jedným z najúžasnejších miest v Gruzínsku a jeho počasie je rozhodne jedným z dôvodov, prečo by ste sa sem mali vybrať. Nech už navštívite tento historický kláštor v lete alebo v zime, môžete očakávať pohodlné teploty, slnečné dni a neuveriteľné scenérie, ktoré potešia všetky zmysly. Gruzínsko Vardzia je skutočným rajom pre milovníkov prírody a histórie.


97 percenta zákazníkov sú spokojní

Najväčší online sortiment leteniek

Záruka za najvýhodnejšiu cenu

Akciové lety za priaznivé ceny

Zabezpečte si najlacnejšie letenky do miest, ktoré vás prekvapia svojou krásou alebo podivnosťou.

Preskúmať letenky