Nájdite letenky s najlepšou cenou

Irán Persepolis (Takht-e Jamšid)

Najčastejšie otázky a odpovede Irán Persepolis (Takht-e Jamšid)


1. Kde sa nachádza Persepolis?
Persepolis sa nachádza v Iráne, v provincii Fars, približne 60 km severovýchodne od mesta Šíráz.

2. Čo je Persepolis?
Persepolis je staroveké mesto a historická lokalita, ktorá slúžila ako administratívne a ceremoniálne centrum starovekého Perzského impéria.

3. Kedy bol Persepolis postavený?
Persepolis bol postavený v 6. storočí pred naším letopočtom za vlády perského kráľa Dareia I.

4. Prečo sa nazýva Persepolis?
Názov Persepolis je kombináciou gréckeho slova "Perseus" a perzského slova "pārsā", čo znamená "perzský".

5. Aké bol Persepolis dôležité?
Persepolis bolo dôležité administratívne a ceremoniálne centrum perského kráľovstva. Slúžilo ako miesto pre kráľovské hostiny, stretnutia a dedikácie.

6. Ako vyzerá Persepolis dnes?
Persepolis je dnes archeologickou lokalitou so zachovanými zvyškami mnohých veľkolepých stavieb. Medzi najznámejšie patria Apadána - kráľovský palác, súpisnica Dariusa I., nádvorie jestrebíkov a mnoho iných.

7. Je Persepolis zapísané na zozname svetového dedičstva UNESCO?
Áno, Persepolis bol v roku 1979 zapísaný na zoznam svetového dedičstva UNESCO.

8. Je návšteva Persepolisu povolená turistom?
Áno, turisti majú povolený prístup do Persepolisu. Archeologická lokalita je otvorená pre verejnosť a slúži ako jedna z hlavných turistických atrakcií v Iráne.

9. Aké sú otváracie hodiny Persepolisu?
Otváracie hodiny sa môžu meniť, ale zvyčajne je Persepolis otvorený pre návštevníkov od rána do večera, približne od 7:30 do 18:30.

10. Aké je vstupné na Persepolis?
Vstupné na Persepolis sa môže meniť, ale zvyčajne je to približne 200 000 rialov pre iránskych občanov a 500 000 rialov pre cudzincov.


Letenka Irán Persepolis (Takht-e Jamšid)


Persepolis, známy tiež ako Takht-e Jamšid, je jedným z najvýznamnejších archeologických miest v Iráne. Toto historické miesto leží približne 60 kilometrov severozápadne od šíravohlavého mesta Šírázu a je jedným z najväčších zimomriavkov v krajine.

Persepolis, čo znamená "Perzské mesto", bola postavená v 6. storočí pred naším letopočtom kráľom Dareiom I. a bolo hlavným mesto Perzského impéria. Hoci v tomto období nebolo hlavným mestom, jeho veľkoleposť a architektúra doteraz prinášajú obdiv a návštevníci z celého sveta sem prichádzajú každý rok.

Jednou z najznámejších atrakcií Persepolisu je veľká palácová terasa, ktorá sa rozkladá na ploche takmer 125 000 metrov štvorcových. Na tomto území sú mnohé impozantné budovy a paláce, ktoré sú nádherným príkladom starovekého perzského architektonického štýlu. Medzi najdôležitejšie budovy patria slávny Apadána palác, palác Xerxesa, Vodná zdvíhacia stanica či múzeum, ktoré zachováva tie najlepšie nálezy z tohto miesta.

Návšteva Persepolisu je ako prechádzka do histórie. Z pohľadu architektúry poskytuje hlboký vhľad do kultúry, bohatstva a majestátu Perzského impéria. Relatívne zachované stavby sú bohaté na nádherné tesané detaily a severské reliéfy, ktoré nám umožňujú náhľad do života perzských kráľov a ich poddaných.

Letenka do Iránu, konkrétne do Persepolisu, môže byť náročná na organizáciu, ale je cestou do jedného z najkrajších, históriou preniknutých miest na svete. Existuje niekoľko možností, ako sa dostať do Iránu z rôznych krajín, vrátane letu do hlavného mesta Teheránu a následnej cesty do Šírázu, alebo príležitostne sú k dispozícii aj priame lety do šíravohľadého mesta.

Je však potrebné poznamenať, že treba si vopred overiť miestnu situáciu a bezpečnostné riziká pred cestou do tejto krajiny, a samozrejme, dodržiavať všetky miestne zákony a kultúrne normy. Napriek týmto faktorom je návšteva Persepolisu jednoznačne nedotknutelným dobrodružstvom a pohľadom do histórie, ktorý by žiadny cestovateľ nemal prehliadnuť.

Persepolis je nielen archeologické miesto, ale aj symbolom perzského impéria a kultúry, ktorá trvá dodnes. Výlet sem je ako časový stroj, ktorý vás prenechá históriou a vzdálenými dobami. Preto, ak máte záujem o cestovanie do destinácií s bohatou históriou a unikátnou kultúrnou identitou, Persepolis by mal byť na vrchole zoznamu.


Počasie Irán Persepolis (Takht-e Jamšid)


Irán je krajina so zaujímavou históriou, kultúrou a tiež fascinujúcim počasím. Najznámejším miestom v Iráne sú ruiny mesta Persepolis, ktoré sú tiež známe pod názvom Takht-e Jamšid. Táto lokalita je často navštevovaná turistami z celého sveta nielen pre svoju históriu, ale aj pre svoje jedinečné počasie.

Persepolis sa nachádza v južnej časti Iránu, v provincii Fars, kde je typické suché a horúce podnebie. Toto podnebie býva veľmi príťažlivé pre turistov, ktorí sa radi vyhýbajú zimným obdobiam a vyberajú si exotické destinácie s teplým počasím.

V lete môžu teploty dosiahnuť až 50 °C, takže návštevníci by mali byť pripravení na horúce a suché počasie. Môže sa vyskytnúť aj krátka sezónna búrka, ale to nie je bežné. Väčšina dní je slnečných a jasných, čo je veľmi príjemné pre turistov, ktorí sa chcú prechádzať po rušných uliciach, alebo preskúmať pamiatky a historické miesta.

V zime sa tu teploty pohybujú v rozmedzí od 0 až do 20 °C. V tejto dobe tu máte väčšiu šancu na búrky a silné ocelia, čo znemožňuje turistom plné využitie všetkých atrakcií a miest, ktoré Persepolis ponúka. Keďže v tomto období nie je moc turistov, môžete vidieť Persepolis v pokojnejších podmienkach.

Celkovo je takéto počasie vhodné pre turistov, ktorí by si radi užili splnenie svojich cestovateľských snov v Persepolise. Tí, ktorí sa chcú vyhnúť horúcim teplotám, by mali plánovať svoju návštevu na jeseň alebo skorú jar, kedy sú teploty menej horúce a podmienky sú príjemnejšie.

V závislosti od toho, kedy si turisti naplánujú svoju návštevu, však musia byť pripravení na rôzne počasie. Ak sa nechystajú na horúce počasie, môžu sa stretnúť s búrkami a silnými vetrami. Pokiaľ však plánujú svoju návštevu dobre, budú môcť vidieť Persepolis v najlepšom svetle, čo bude nepochybne nezabudnuteľným zážitkom.


Ubytovanie Irán Persepolis (Takht-e Jamšid)


Irán je krajina s bohatou históriou a kultúrou. Jedným z najkrajších a najnavštevovanejších miest v krajine je Persepolis (Takht-e Jamšid), kde môžete nájsť množstvo starovekých pamiatok a monumentov.

Ak sa rozhodnete navštíviť toto miesto, budete potrebovať ubytovanie. Našťastie, v okolí Persepolisu je k dispozícii niekoľko možností ubytovania. Medzi najpopulárnejšie patrí ubytovanie v hoteloch, ale môžete si zvoliť aj ubytovanie v súkromných domoch alebo campingu.

Ak hľadáte luxusné ubytovanie, môžete si zvoliť z niekoľkých hotelov v okolí Persepolisu. Hotely ponúkajú vysokú kvalitu ubytovania, súčasne však aj vysoké ceny. Medzi tých najlepších patria Azadi Hotel neďaleko Persepolisu a Shiraz Park Hotel, ktorý je ďalej od miesta.

Ak chcete skúsiť niečo iné, môžete sa rozhodnúť aj pre ubytovanie v tradičných súkromných domoch. Tieto súkromné domy sú zvyčajne veľmi dobre zariadené, ale stále udržujú autentickú iránsku atmosféru. Medzi najlepšie patrí Bateh Guesthouse a Persepolis Lodge.

V prípade, že chcete zažiť prírodu a pobyt v kempingu, môžete si zvoliť kemp v blízkosti mesta Marvdasht, ktorý ponúka veľké priestory pre stany aj karavany. Kemp je vhodný pre turistov, ktorí sa chcú vyhnúť veľkým mestám a zažiť prírodu na vlastnej koži.

Ak hľadáte ubytovanie v blízkosti Persepolisu, je dôležité vedieť, že najlepšie miesta sú často obsadené a je potrebné sa na ubytovanie objednať vopred. Preto, ak plánujete navštíviť Persepolis, odporúčame si zabezpečiť ubytovanie hneď po rezervácii letenky alebo iného dopravného prostriedku.

V každom prípade, bez ohľadu na to, kde sa rozhodnete ostať, budete mať k dispozícii množstvo pamiatok a miest na objavovanie v okolí Persepolisu. Bude to pre vás skutočne úžasné a nezabudnuteľné dobrodružstvo, ktoré by ste nemali premeškať.


Dovolenka Irán Persepolis (Takht-e Jamšid)


Na dovolenke sa vybrať do Iránu? Prečo nie! Krajina s bohatou históriou, úchvatnou architektúrou a pôvabnou krajinou ponúka nespočetné množstvo zaujímavých miest, ktoré stojí za to spoznať. Jedným z najdôležitejších a kultúrne bohatých miest je Persepolis, často nazývané aj Takht-e Jamšid.

Persepolis, nachádzajúce sa v oblasti Fars, bola raz hlavným mestom Achaémenidov - starovekej perzskej dynastie. Toto dôležité a historicky cenné miesto je zároveň aj jedným z najznámejších pamiatok Iránu. Pamätá si na slávne a vplyvné dynastie, ako sú Achaémenidovia a Parthovci, ktorí tu vládli.

Takht-e Jamšid sa začalo stavať okolo roku 518 pred naším letopočtom a dokončené bolo približne v roku 460 pred naším letopočtom. Mnohé obdobia sa však odrážajú v jeho architektonickom štýle, keďže ho postavili rôzne dynastie, vrátane Görünevi, Sasánovci a Samánovci.

Keď sa dostanete k Persepolisu, prvé, čo si všimnete, je impozantný vstup, známy ako veľká brána. Toto monumentálne dielo je zdobené nádhernými reliéfmi ukazujúcimi významné udalosti a veľkolepé sviatky, ktoré sa tu kedysi konali. Vstup cez veľkú bránu vás zavedie na rozsiahlu terasu, na ktorej sú roztrúsené rôzne budovy, paláce, svätyne a stavby.

Jedným z najzaujímavejších miest na terase je Apadana - veľká audiencia, kde sa konali ceremoniálne stretnutia a príjmy. Apadana bola postavená Dariom Veľkým a bola vysoko zdobená sochami a reliéfmi, ktoré znázorňovali bohatstvo a prosperitu Iran.

Na terase nájdete aj množstvo ďalších zaujímavých miest, ako sú paláce Dariom Veľkým a Xerxés I., ako aj Rijástitán a Tacht-e Džamsid. Každý z týchto palácov a budov je jedinečný a prináša so sebou vlastnú históriu a štýl architektúry.

Okrem Persepolisu ponúka blízke okolie tiež ďalšie zaujímavé miesta. Medzi tie najpopulárnejšie patria Nagš-e Rustam a Nagš-e Radžab, známe pre svoje skaly vypäté reliéfy a nádherné hrobky kráľov.

Pre tých, ktorí sa zaujímajú o históriu, kultúru a architektúru, je Persepolis nevyhnutnou zastávkou na ich cestovaní po Iráne. Potom ako sa priamo preniesli do histórie tisícročia, cestovatelia sa môžu ponáhľať, aby objavili aj ostatné poklady tejto nádhernej krajiny.

Ak plánujete dovolenku v Iráne, nezabudnite zaradiť Persepolis na svoj zoznam miest, ktoré si chcete počas svojej cesty pozrieť. Zoznámiť sa s bohatou históriou a kultúrou tohto miesta vás nadchne a nepochybne obohatí o nové poznatky. Nech je vaša dovolenka v Iráne plná zážitkov a nezabudnuteľných zážitkov!


97 percenta zákazníkov sú spokojní

Najväčší online sortiment leteniek

Záruka za najvýhodnejšiu cenu

Akciové lety za priaznivé ceny

Zabezpečte si najlacnejšie letenky do miest, ktoré vás prekvapia svojou krásou alebo podivnosťou.

Preskúmať letenky